:
:
  
 
 
Durumu
Satılık Kiralık
Tip
Tür
İl
İlçe
Portföy Kodu
Fiyat Aralığı
   ile
 
 
 


Emlak alırken ilk olarak hangi kanalı tercih ediyorsunuz?
 
İnternet
%81
Yazılı Basın
%2
Emlak Ofisleri
%6
Kendim Dolaşıyorum
%11

Dolar Al
:
Dolar Sat
:
Euro Al
:
Euro Sat
:

Adnan Kahveci Bulvarı ( Eski Londra Asfaltı ) Röntgen Sok No : 1/D
( Mc. Donald's Karşısı )
34590 Bahçelievler / İSTANBUL
TEL :
0212. 441 48 78 ( Pbx )
Fax :
0212. 441 48 74
E-Mail : info@greenhouseturkey.comŞuan Sitemizde;
 
 
Kiralık
İstanbul / Bahçelievler
Bahçelievler Merkezde Full Eşyalı Kiralık Daire
2.500 TL
Satılık
İstanbul / Bahçelievler
Bahçeli Nizamda Lüks 5+2 K.Otoparklı , Asansörlü Dublex
1.875.000 TL
Kiralık
İstanbul / Bağcılar
Kirazlı da Site İçinde 3+1 Ebeveyn Banyolu Kiralık
2.200 TL
Kiralık
İstanbul / Bağcılar
Site İçinde 3+1 Lüks Ebeveyn Bnayolu Fırsat
2.400 TL
Satılık
İstanbul / Bağcılar
Green housedan nurol park güneşl de 1+1 ara kat
425.000 TL
Satılık
İstanbul /
Green housedan basınekspreste site içinde satılık 1+1
435.000 TL
Kiralık
İstanbul / Bahçelievler
Basınsitesinde 1+1 Full Eşyalı Çatı Katı
1.500 TL
Kiralık
İstanbul / Bahçelievler
Bahçelievler Soğanlıda, Yeni Binada, Asansörlü, 1+1, Fırsat
1.000 TL
Kiralık
İstanbul / Bahçelievler
Çalışlar Caddesi Yakını 2+1 Masrafsız Kiralık daire
2.500 TL
Kiralık
İstanbul / Bahçelievler
Basınsitesi Masrafsız 2+1 Ara Kat Daire Kiralık
1.600 TL

Tapuda Yeni Gelişme!

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı yaşanan tapu tartışmalarına açıklık getirdi. Uygulamanın iskanını almış binalar için geçerli olduğunu belirten Adlı iskan almayanlar için herhangi bir cezai müeyyidenin de şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürü Zeki Adlı Türkiye’de yüzde 40-45 civarında hala kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyen konut bulunduğunu bildirdi. 

NTV’de yayınlanan "Yakın Plan" programına katılan Adlı Kat Mülkiyeti kanununda yapılan değişiklikle kat irtifakına göre çıkarılmış tapuların kat mülkiyetine çevrilmesinin zorunlu hale getirilmesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Uygulama itibariyle bir vatandaşın arsa üzerinde bina yaparken belediyelerde bazı prosedürlere tabi olduğunu hatırlatan Adlı projenin yapıldığını yapı-inşaat izni alındığını ve inşaat ruhsatına da dayanarak inşaata başlandığını anlattı.

Bu aşamada proje üzerinde satılan dairelerin normalde arsa payı üzerinde satıldığına dikkati çeken Adlı inşaat bittikten sonra da normal bağımsız bölümüne dönüştüğü andan itibaren de bu arsa paylı satışın normal bağımsız bölüm satışına dönmesi gerektiğini vurguladı.

Söz konusu işlemin normalde olması gerektiğini işaret eden Adlı "Ancak ne yazık ki Türkiye’de uygulamada bu yapılmıyor özellikle belediyelerimiz gerektiği şekilde işi sıkı tutmuyorlar kat mülkiyetine dönüşmeden iskan izni veriliyor" dedi.

Bundan dolayı bir boşluk oluştuğunu bunun da bir çok sorunu beraberinde getirdiğini belirten Adlı Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü olarak sıkıntı yaşadıklarını öncelikle  mülkiyet kayıtları güncel olamadığını kaydetti. Adlı şöyle devam etti:

"Çünkü inşaatı bitmiş insanlar içinde senelerdir oturuyor fakat hala tapuda arsa olarak görülüyor. Arsanın üzerinde 10-15 hatta yüzlerce bağımsız bölümler oluşmuş hatta işyerleri oluşmuş fakat envanteri güncellemiyorum. Belediyeler düzenli şekilde emlak vergisi toplayamıyor. Burada tamamen daha çok belediyelere dönük bir işlem emlak vergisine yönelik bir boyutu ağırlık basıyor parasal açıdan bakarsanız."

"BİRAZ DA BELEDİYEYİ SORGULAMAK LAZIM"

Hukuki olarak belediyelerin müteahhitlerin yapması gereken işleri bitirmeden oturma izni vermemesi gerektiğinin altını çizen Adlı "eğer oturma izni verilmiş ve müteahhitlerin yerine getirilmesi gereken mükellefler yerine getirilmediyse burada biraz da belediyeyi sorgulamak lazım. Burada aslında vatandaşın bir kabahati bir kusuru yok ama buna rağmen belediye iskan vermiş ise iskan vermek demek müteahhitlerin yapmış olması gereken bütün işlemler tamam demektir" diye konuştu.

İSKANI OLMAYAN KONUTLARA CEZA YOK

Sürecin iskandan sonra başladığına işaret eden Adlı müeyyidenin iskanını almış binalar için geçerli olduğunu iskan almayanlar için herhangi bir cezai müeyyidenin de şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.

İskan aldıktan sonra da zaten çok fazla bir problemin bulunmadığını belirten Adlı "ondan sonra kadastro ve tapu müdürlüklerindeki işlemler de çok fazla ahım şahım vatandaşı yoracak işlemler değil"dedi.

İŞLEMİN VATANDAŞA MALİYETİ NE KADAR?

Söz konusu işlemin vatandaşa maliyetine ilişkin bir soru üzerine de Adlı şunları kaydetti:

"Eğer cins değişikliği yapmış ise yani arsanın üzerinde bina haritaya bina olarak işlenmiş ise o zaman iskan belgesini alıp tapuya gidilir. Tapuya gidildiği zaman zorunlu deprem vergisi var. Zorunlu deprem vergisi binanın değeriyle orantılı olarak ilgili sigorta firmalarına yapılan bedeldi. Tapudaki işlemi ise 100 lira civarında maliyeye vergi olarak veriliyor. Bir de 15-20 lira civarında tapu işlem harcı alınıyor. Ama cins değişikliği yapılmadıysa kadastroda bir de cins değişikliğiyle ilgili bir bedel ödenmesi gerekiyor o da arsanını değeri ve büyüklüğüne orantılı olarak değişebiliyor. Yani çok çetrefilli bir işlem de yok aslında."

Ne kadar insanın bu işlemi yapmak zorunda olduğuna ilişkin soru üzerine de Adlı "belediyelerden aldığımız rakamlara göre en iyi emlak  vergisini toplayan belediye dahil yüzde 50-55 civarında toplamaktadır. Bu da demektir ki yüzde 40-45 civarında hala kat irtifakından kat mülkiyetine geçmeyen konut var demektir" diye konuştu.

28 Kasım 2007 tarihinde yürürlüğe giren 5711 sayılı "Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 3. maddesinde yapılan değişiklikle kat irtifakına göre çıkarılmış tapuların kat mülkiyetine çevrilmesi zorunlu hale getirilirken bunun için tanınan yasal süre de Kasım ayında doluyor.

Bu çerçevede süre bitiminden sonra binasını projeye uygun hale getirip kat mülkiye almayanlara para cezası uygulanacak.

Kaynak : emlak.mynet.com

...
Bulunan Haber Sayısı : 1 Adet
Sayfa No :  1
SIKÇA SORULAN SORULAR

Soru : Kaç çesit tapu vardir?
Cevap : Söz konusu daireler ise 3 çesit tapu vardir, bunlari su sekilde siralayabiliriz :
- Arsadan hisse payli tapular
- Kat irtifak tapulari
- Kat mülkiyet tapulari (iskanli)
Söz konusu arsalar ise su sekilde siralanir ;
- Tarla tapusu
- Arsa tapusu
- Hisseli arsa tapusu
- Ifrazli arsa tapusu
- Imarli arsa tapusu olmak üzere 4 grupta toplayabiliriz.

Soru :
Kira kontrati tek tarafli olarak iptal edilebilir mi?
Cevap : Kira kontratini tek tarafli iptal etmek demek, temerrüt (anlasmazlik) nedenidir.

Soru :
Konuta ait çöp vergisi kiraciya mi aittir, yoksa ev sahibine mi?
Cevap : Söz konusu kiralanan mecura ait çöp çevre temizlik vergisi kiralayana aittir.

Soru :
Kiralamalarda depozito bedelini döviz bazinda almak kanuni midir?
Cevap : Kiralamalarda depozito bedelinin döviz bazinda alinmasi yasal degildir. Yakin bir tarihte resmi gazetede yayinlanan Türk Lirasini koruma kanunu adi altinda çikartilan yasa degisikliginde belirtilmistir. Ispatlandigi takdirde uygulamada para cezasi ile depozitoyu alan mülk sahibi hakim karari ile cezalandirilir.

Soru : Emlakçinin kiralamalardaki ve satiliklardaki komisyon miktari ne kadardir?
Cevap : Alim-Satimlarda hem alandan hem satandan gayrimenkul bedelinin % 3 'ü oraninda komisyon ücreti emlakçilar odasinin tanimis oldugu kanuni bedeldir. Kiralamalarda ise kiracidan alinmak üzere senelik kira bedelinin % 12'si tutarindadir. Bir kereye mahsus olmak üzere alinir...

Soru : Konut Kredisi nasıl alınır ?

Yapilmasi gerekenler:
1-Söz konusu konut kredisi ise, kredi alinabilmesi için mutlaka gayrimenkulun KAT MÜLKIYET TAPULU olmasi ve ayrica zorunlu deprem sigortasinin (DASK)'in yapilmis olmasi gerekmektedir.Arsa tapulu, hisse tapulu veya kooperatiflerden devir olarak gayrimenkullar için kredi basvuru yapilamaz.

2- Alici ve saticilar gerekli anlasmalar saglandiktan, sözlesmeler yapildiktan sonra kredi için gerekli müracaat yapilabilir.

3- Konu ile alakali olarak ekspertiz hizmetlerinde deger ölçüsü olarak tarafimizdan verilecek olan deger bankanin gönderecegi ekspertizin ve gelirler müdürlügünün verecegi degerler baz alinarak tespit edilir, alici ve saticinin haklari korunmus olur. Bu konuda müessesimize güvenebilirsiniz.Ekspertiz hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz.

KREDI BASVURUSU OLARAK ISTENEN EVRAKLAR:

A) GERÇEK KISILER IÇIN:
- NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPISI
- IMZA SIRKÜLERI-NOTERDEN
- IKAMETGAH BELGESI,ELEKTRIK,SU FATURASI
- MAAS BORDOSU VEYA GELIRINI AÇIKLAYICI BELGE
- VARSA KREDI KARTININ SON ÖDEME EXTRESI
- SATILACAK GAYRIMENKULUN TAPU FOTOKOPISI VE AÇIK ADRESI
Ayni zamanda bu belgeler kefilden de alinacaktir.

B) TÜZEL KISI :
- NÜFUS CÜZDANI FOTOKOPISI
- IMZA SIRKÜLERI-NOTERDEN
- IKAMETGAH BELGESI
- VERGI LEVHASI FOTOKOPISI
- TICARET SICIL GAZETESI(KURULUS VE ENSON)
- SON 3 YILLIK SMM ONAYLI BILANÇO+K/Z TABLOSU
- SATILACAK GAYRIMENKULUN TAPU FOTOKOPISI VE AÇIK ADRESI

Bu evraklara ek olarak bankalarin kredi talep formlari ilgili tapu müdürlügü tarafindan doldurulacak, ipotek - tapu harçlari yatirilacak ve onaylanacaktir.